Čilajus – mažiau žinoma Taivanio arbatų augimviečių. Tai vienas aukštesnių, vėsesnio klimatų Taivano kalnų. Jo šlaituose, daugiau nei 2 kilometrų aukštyje, įsikūręs mūsų Taivanio arbatų kuratorės Jayme šeimos ūkis. Derliai – itin riboti, o arbatos kokybė – visiškai puiki. Skonio profilis artimas Lišanio arbatoms, tačiau uolingas, šarminis dirvožemis suteikia kūną, būdingą garsiesiems Wuyi ulongams.
Arbatos rūšis:
Aukštikalnių ulongas (高山 烏龍茶| Gāoshān wūlóngchá) – tokiu vardu vadinami šviesūs Taivanio aukštikalnėse gaminami ulongai, sukami į mažus perlus. Aukštikalnių klimatas kuria stebuklus: kuo aukščiau, tuo kremiškesnis, kompleksiškesnis ir gilesnio aromato derlius.
Jayme šeimos ūkis arbatą gamina nedideliais kiekiais, o pati lokacija dar nespėjusi išgarsėti arbatos žinovų tarpe. Situacija tikrai pasikeis – šią vasarą kelios Jayme ūkio arbatos laimėjo apdovanojimus prestižiniuose arbatos apdovanojimuose. O mes, sekdami tradicija, šį aukštikalnių ulongą galime įvardyti kaip Čilajaus arbatą (奇萊茶). Konkursuose šis ulongas dalyvauja Spring Jade Oolong vardu.
Konkursai
Ši arbata 2022 metais vykusiuose “The Leafies” apdovanojimuose buvo įvertinta aukso medaliu.
Ar žinojai?
Čilajaus šlaituose arbata imta auginti ne taip ir seniai – Jayme šeimos ūkis įkurtas 1982-rais metais. Panašiu metu visame Taivane imti plėtoti aukštikalnių arbatos ūkiai, imti sodinti skiepyti arbatos krūmeliai (pagrindu dažniausiai imant klimatui atsparų #12 kultivarą – dar žinomą “pieninio ulongo” kultivaro vardu, įskiepijant prestižiniu laikomo “žaliosios širdies” kultivaro šakeles).
Čilajaus kalnas taip pat vietinių žinomas kaip vaiduoklių kalnas – anot legendų, gūdžiomis žiemomis siaučiant vėjams jo gaudesiuose girdėti kadaise čia gyvenusių išnykusių genčių dvasių balsai. Gal ir tikrai, o gal tai tik dar vienas mėginimas atbaidyti prašalaičius nuo itin puikiu derliumi džiuginančių arbatos sodų.
Aukštikalnių arbata
Aukštikalnių arbata beveik visuomet vertinama labiau už žemumų derlių. Žinoma, kuo aukščiau į kalną, tuo mažiau ploto ir menkesnis derlius, tad rimtesnių aukštikalnių žaliava reta. Tačiau ne vien tai kelia aukštikalnių arbtų prestižą ir kainą. Aukštikalnių klimatas kuria savitą skonių ir aromatų gamą – tokios arbatos būna kremiškesnės, mažesnio kartumo, kompleksiškesnės. Taip yra dėl kelių priežasčių:
Lėtesnis augimas
Aukštikalnėse arbatkrūmiai auga lėčiau, tačiau jų šaknys siekia giliau. Silpnesni arbatkrūmiai čia paprasčiausiai neišgyvena, todėl tie, kurie auga – sveiki ir stiprūs. Šiltų orų sezonas aukštikalnėse trumpesnis ir vėlyvesnis – dėl to ir pumpurai sprogsta vėliau. Dėl šios priežasties lapeliuose gausiau natūralių anglevandenių, dėl kurių žaliava tampa saldesnė ir kremiškesnė.
Mažiau vabzdžių
Sudėtingesnio klimato nemėgsta didžiuma vabzdžių, dėl to arbatkrūmiams reikia gaminti mažiau natūralių insekticidų, besikaupiančių arbatlapiuose ir sutekiančių kartumo. Todėl aukštikalnių arbatose įprastai beveik nejusti jokio kartumo.
Atokesni ūkiai
Aukštikalnės yra atokiau nuo didelių miestų infrastruktūros, taigi, oras ir aplinka ten švaresni.
Mažiau vandens, daugiau saulės
Aukštikalnėse neretai trūksta gausaus vandens šaltinių, tačiau saulėkaitos – iki soties. Tai skatina labiau išreikštą aromatą ir kiek silpnesnį arbatos kūną.
Kodėl kiaurai krautuvėje?
Tai viena mūsų krautuvės pažibų. O kadangi draugystę vertinam ne mažiau, nei gerą arbatą, tai džiaugiamės ir giriamės, kad tai – mūsų draugės ir taivanietiškų arbatų kuratorės šeimos ūkio arbata.
Derlius: 2022 pavasaris.
Vieta: Čilajus, Taivanas.
Apdorojimas: mechanizuotas.
Kiekis: 25 g. | 75 g. (5 sesijos | 15 sesijų).
Atsiliepimų dar nėra.